Loten Grote Clubactie 2025

Tijdens de thuiswedstrijd op zaterdag 4 oktober 2025 hebben we loten verkocht van de Grote Clubactie voor HWP. Een lot kost 3 euro en daarvan gaat 2 euro 40 cent naar HWP. Dank aan de mensen die al loten gekocht hebben! Er zijn nog steeds loten te koop, dus stuur ik berichtje naar ondergetekende, als je nog loten wilt kopen. De trekking is komende dinsdag 11 november. Dank!!

Lees verderLoten Grote Clubactie 2025

ZSB 50+ Kampioenschap wordt verplaatst

Het ZSB 50+ Kampioenschap, dat gepland stond voor zaterdag 8 november 2025 gaat niet door.

Redenen: Diverse vaste deelnemers zijn verhinderd en er zijn die dag ook toernooien in Wachtebeke en in Lembeke.

Het kampioenschap wordt verplaatst naar het voorjaar van 2026.

Zodra de datum bekend is, communiceren we dit.

Lees verderZSB 50+ Kampioenschap wordt verplaatst

Onverwacht

Bergen op Zoom 1RatingHWP Sas van Gent 3RatingRonde 3
IJzermans, C.G.J. (Cees)2157Flikweert, H. (Henry)1821½ – ½
Tikranian, A. (Alik)2305Temmerman, S. (Sara)18461 – 0
Doorn van, X. (Xander)2087Temmerman, S. (Sander)1923½ – ½
Putte van de, B. (Bas)1905Pisaneschi, M. (Maxime)1788½ – ½
Peleman, T. (Tony)2001Zalm van der, M. (Marnix)20070 – 1
Bogers, T.H.A. (Tim)1902Vreede van de, J.J. (Jim)19931 – 0
Aerts, E. (Eric)1925Lammens, T.M.L. (Tom)18731 – 0
Herck van, M. (Marcel)1975Rij van, G.K. (Gert)1962½ – ½
Gemiddelde Rating:2032Gemiddelde Rating:19025-3

HWP 3 heeft onverwacht een drietal bordpunten bijeen gesprokkeld tegen het sterke Bergen op Zoom 1. Nog onverwachter was dat we onszelf daarmee waarschijnlijk tekort deden. Weliswaar ontbrak bij de tegenstander Arben Dharda, maar wij misten er drie. Het was een feestdag in Vlaanderen, en ook onze teamleider moest op het laatste moment verstek laten gaan, om een in nevelen gehulde reden die het predicaat “bizar” had meegekregen. De man moet een helse voorbereiding van deze wedstrijd hebben gekend, waarbij de diepste krochten van ons reserve-arsenaal werden verkend. Want ook in de andere teams kampten we met vele afwezigen. Nadat hij de nodige teamleden zover had gekregen dat ze toch speelden, en een paar man bij het vierde team had weggeplukt, moest hij nog één bord zien op te vullen. Ik weet er het fijne niet van, maar in de speelzaal daar in het Rijks in Bergen ging het gerucht dat hij erin was geslaagd zoveel medelijden op te wekken dat het wonder geschiedde: Tom Lammens speelde mee.

Nu zou u kunnen denken: waarom al die ophef? En dat zou niemand u kwalijk nemen. Maar ik zal u uitleggen waarom mijn voorzittershart een vreugdesprong maakte toen ik Tom’s naam in de opstelling zag. Dat was niet meer gebeurd sinds het seizoen 2018-2019, toen hij een korte rentree beleefde in de vierde ploeg. Tom was in 2013 gestopt vanwege de toewijding aan zijn gezin en was voornemens om, eens zijn kinderen oud genoeg zouden zijn, het schaken weer op te pakken. Welnu, dat was er, behoudens die korte rentree (die hij zich net zoals ik niet herinnerde), niet meer van gekomen. De kinderen zijn inmiddels de twintig gepasseerd, maar andere beslommeringen hebben hem steeds ver gehouden van de 64 velden.

Nog zou u kunnen denken: waarom toch al die ophef? Nou: omdat Tom een zeldzaam sympathieke figuur is. Enne? Omdat hij als die jaren gewoon lid is gebleven. Aha! Een unieke supporter dus, Tom, met een hoog fantoom-gehalte, een mystieke naam in de HWP-analen. Die ook nog eens een heel aardig potje kon – en naar zaterdag bleek – kan schaken. Het is mij een raadsel waarom het hem niet gegund was dat zijn ziedende aanval vanuit een Colle doorsloeg, maar veel kan het niet hebben gescheeld. En nu maar hopen …

Waar kwamen die onverwachte punten dan wel vandaan? Het eerste halfje was tamelijk sensationeel, want aan het eerste bord wist Henry (we dachten in een onverwachte opstelling te spelen) in het begin van de partij zoveel goede zetten te doen, dat zijn veel sterkere (336 Elopunten, om precies te zijn) tegenstander al gauw eieren voor zijn geld koos. Henri was terecht apetrots en sprak van zijn beste prestatie ooit tegen zo’n sterke opponent. Zijn partner en buurvrouw op het tweede bord moest nog eens 150 Elo extra verstouwen en dat was wat teveel gevraagd. Ze kwam niet onder de druk uit die ze vanuit de opening kreeg voorgeschoteld, met als bijkomend voordeel dat het duo zich bijtijds weer kon vervoegen bij de familie voor de nodige festiviteiten. Broer Sander hoefde slechts een Elogat van 165 te overbruggen en slaagde daar glansrijk in. Na een prima partij hield hij een pion meer over in een paardeindspel, dat hij helaas niet heeft weten te winnen. Dat is dus 2,5 uit 3 en een TPR van 2200, een zeldzaam mooi debuut.

Nog een fraai resultaat was de remise van Maxime en wellicht heeft daar nog meer in gezeten. Maar ook deze eerstejaars HWP-er wist dus meer dan 100 ratingpunten teniet te doen.

Zelf boekte ik een achteraf bezien wat gelukkige overwinning tegen Tony Peleman, met wie ik nog een rekening te vereffenen had. Hoewel ik de hele partij druk had kunnen uitoefenen, duurde het na een onnauwkeurigheid mijnerzijds tot de 46e zet tot mijn tegenstander bezweek:

Zwart speelde hier 45 … b3! 46 axb3 Txb3??, waarna ik het punt binnen kon halen met 47 Txh6 Txc3 48 Kg2 Ke7 49 Ta6 a3 50 g5 1-0 Na 46 … axb3 zou het betrekkelijk eenvoudig remise zijn geworden.

Aangezien ik vervolgens moest vertrekken wegens verplichtingen elders, heb ik niet meer gezien hoe Jim aan zijn eind kwam. Het wil nog niet vlotten dit seizoen en een kleine tactische wending kostte hem een pion, waarna ook een vlucht in een toreneindspel geen soelaas heeft geboden.

Gert van Rij

Nestor Gert tenslotte speelde een onverzettelijke remise tegen good-old Marcel van Herck. Toen ik vertrok was er een vermakelijke stelling ontstaan waarin Gert een dame had tegen twee torens en beiden op talloze manieren remise konden maken door eeuwig schaak.

We hebben dus een alleraardigste wedstrijd gespeeld en dat komt waarschijnlijk door Manuel, die daar ook was en met de vierde ploeg een verschrikkelijke nederlaag moest incasseren. Hij was jarig en had alle HWP-ers op een consumptie getrakteerd; dan ga je een wedstrijd toch anders in. Des te spijtig was het dat hij zijn tegenstander vanuit een gewonnen stelling op een vol punt meende te moeten trakteren.

Lees verderOnverwacht

En dat is drie

  • Bericht auteur:
  • Berichtcategorie:HWP 1
LSG 2RatingHWP Sas van Gent 1RatingRonde 3
Gutkind, K. (Kedem)2181De Schampheleire, G. (Glen)23420 – 1
Roobol, M. (Martin)2301Decrop, B.R.R. (Benjamin)2215½ – ½
Schelvis, R.J.H. (Richard)2152Ruzhansky, E. (Elias)23310 – 1
Wiersma, E. (Eelke)2241Piceu, T. (Tom)2318½ – ½
Heemskerk, W. (Wim)2157Zouaghi, A. (Amir)2343½ – ½
Blitterswijk van, S. (Stefan)2240Nemegeer, A. (Arne)22570 – 1
Hofman, A.M. (Marnix)2246Coppenolle van, K. (Kurt)2055½ – ½
Velden van der, A.J.L. (Bram)2183Cardon, H.R.A. (Helmut)2281½ – ½
Wissen van, M.E. (Michiel)2224Follesa, E. (Enrico)21900 – 1
Polak, A. (Alexander)2184Coppenolle Van, L. (Lander)19221 – 0
Gemiddelde Rating:2211Gemiddelde Rating:22253½-6½

Het tweede team van Leiden hadden we vooraf aangemerkt als een gevaarlijke klip. Meestal ex-meesterklassespelers met een rating die wat omlaaggegaan is, maar schaken kunnen ze zeker.

Het Denksportcentrum in Leiden heb ik altijd een leuk lokaal gevonden. Voldoende ruimte voor de spelers, een gezellige, maar misschien iets te kleine, bar en een grote analysezaal. Een heel uitnodigende ruimte voor een partijtje schaken.

In de heenrit was ik nog aan het vertellen aan Glen en Arne dat me de vorige keren was opgevallen dat er altijd vrij veel dames speelden in de zaal. Voornamelijk in de lagere teams, maar toch. Het moet natuurlijk lukken dat ik bij mijn eerste rondje door de zaal moest vaststellen dat er op de 120 aanwezige schakers welgeteld nul dames waren. Zero. Nada. Toch wel straf.

Onze overwinning deze namiddag was verdiend. We kwamen nooit in gevaar en op enkele borden had het meer kunnen zijn.

De enige die de duimen moest leggen, was Lander. Wanneer hij in het eerste team speelt, valt zijn tijdverbruik op. Hij verbruikt heel veel tijd in de opening en het vroege middenspel. Zo stond hij ongetwijfeld gewonnen na een verdacht stukoffer van zijn tegenstander maar te weinig tijd op de klok zorgt voor een quasi onmogelijke verdediging. Een werkpuntje.

De halve punten kwamen op naam van Benjamin, Amir, Kurt, Helmut en mezelf. Benjamin en Kurt met solide spel tegen spelers met een hogere rating. Amir drukte lang maar moest berusten toen er niet veel meer overbleef op het bord. Bij Helmut zag het er ingewikkeld uit, maar hij leek toch vooral onder druk te staan. Toen er een stelling met twee lichte stukken tegen een dame, maar met onveilige koning, op het bord kwam was het helemaal niet meer in te schatten hoe het nu stond. Remise is dan maar logisch? Ikzelf was de opening relatief goed doorgekomen en toen ik het initiatief kon nemen, mocht ik aan winst beginnen denken. Eelke speelde echter een paar nauwkeurige zetten en na nog een grote twist (alles correct volgens Stockfish) werd het zetherhaling. Ik hoor Glen weer iets zeggen over “veel risico’s”.

De nieuwbakken papa
(foto Frans Peeters)

En Glen heeft tegenwoordig wel een beetje recht van spreken. De nieuwbakken papa wint gewoon alles sinds hij terug de straat op mag. Geen spectaculaire dingen, gewoon stevige zetten.
Arnes openingszet was briljant. “Wat is uw familienaam? Ik heb het niet goed verstaan.” Kijk, dat had IM Van Blitterswijk nog niet vaak gehoord. Het is een beetje het equivalent van het net voor de partij aan je teamgenoot vragen, duidelijk hoorbaar voor je tegenstander,  “Hoe springt dat paard weeral? Was dat recht?”. En vervolgens je tegenstander keihard inmaken. Want Arne won echt overtuigend, met zwart. Een pionnetje incasseren en geen kansen weggeven.
Enrico deed het een beetje zoals Glen. Droog maar effectief:


Dat deed ook Elias, maar hoewel hij heel snel winnend voordeel leek te hebben, vertelde hij achteraf dat hij in het toreneindspel nog een stelling had waar het toch remise kon worden.

Solide overwinning. We blijven vooraan meedraaien.

Lees verderEn dat is drie

Einde van de inhoud

Geen pagina's meer om te laden